Exotických dřevin je mnoho druhů. Zde je jejich základní přehled:
Bambus světlý
Bambus je jedna z nejčastěji lidmi využívaných rostlin. Používá se ke stavbě domů, mostů, výrobě hudebních nástrojů nebo i jídelních hůlek evropské obdoby. Bambus je tvrdší než např. červený dub. Bambus roste především v tropických a subtropických oblastech. Nejvíce ale v Jihovýchodní Asii. Některé druhy je možné nalézt i v Americe nebo Africe, žádné pak v Austrálii. Rostlina dosahuje výšky minimálně 1 metr a v průměru je široká okolo 30 cm. Vyrábí se z něj jak podlahy, tak i nábytek a další vybavení bytů.
Doussie
(afzélia africana Harrns) Je to výjmečně odolné dřevo, kvalitou srovnatelné s teakem. Dřevo má světle slámovou barvu a je výrazně odděleno od světle hnědého jádrového dřeva, které zráním na světle nabývá červenohnědého mahagonového odstínu. Textura dřeva se může zdát hrubší ale souměrná. Dřevo doussie se suší velice pomalu.
Hevea
Hevea (Hevea brasiliensis, rubber wood, eco-wood, malajský dub) je světlé
exotické dřevo, které se svými vlastnostmi a vzhledem podobá dubu (proto je název malajský dub). Pěstuje se především jako přírodní zdroj kaučuku. Dřevo z těchto stromů se používá k výrobě celé řady nábytkářských produktů včetně dřevěných schodišť a podlah.
Iroko
Exotické dřevo Iroko je středně těžké až těžké dekorativní dřevo. Iroko se velmi podobá Teakovému dřevu. Je vhodné jak stavební dřevo pro venkovní použití, s vyššími nároky na pevnost. Je velmi odolné proti vodě, plísním, hnilobě a hmyzu. Impregnovat ho však nelze. Dřevo Iroko je dekorativní, lesklé a na povrchu mastné. Iroko roste roztroušeně v různých lesních formacích v celém tropickém pásmu Afriky.
Jatoba
Jatoba je tvrdá a extrémně odolná dřevina, která roste ve Střední a Jižní Americe, Brazílii, Bolívii, Peru Venezuele, Trinidadu, Panamě, Guyanale, Surinam a Kolumbii. Je vhodné především pro výrobu parket a fasád. Aby se zabránilo úniku obsahových látek, musí se pri povrchové úprave výrobku na vodní bázi použít izolacní vrstva (náter). Jádro dreva nelze impregnovat.
Kempas
Kempas (lat. Koompassia, malaccensis) je velice tvrdé, načervenalé exotické dřevo často používané pro výrobu podlah. Na stupnici tvrdosti Janka dosahuje hodnot 1710 ve srovnání s červeným dubem 1260. Kempas roste v jihovýchodní Asii.
Merbau
Merbau (lat. Intsia, spp) pochází taktéž z jihovýchodní Asie. Nejčastější druh merbau je barevně laděn do hnědé s nádechem do červena (někdy i oranžova). Exotické dřevo Merbau existuje v širokém barevném spektru, od světle hnědé přes středně až k tmavě hnědé barvě. Merbau patří mezi tvrdší dřeviny. Je jednou z nejstabilnějších dřevin na celém světě a ve stabilitě soutěží s teakem.
Takové dřevo
Teak pochází z Indie, Barmy, Thajska, Indočíny včetně Indonésie, přesněji Jávy. Pěstuje se ale také v tropických oblastech Afriky a Latinské Ameriky. Strom dosahuje výšek až 4,5 m. Kmen má výšku asi 2,7 m. Teakové dřevo může mí barvu od tmavé až po zlatavě žlutou s typickými černými minerálními pruhy. Může však být i olejově matný. Teakové dřevo je velice odolné a stálé. Nepodléhá plísním ani houbám. Využívá při výrobě nábytku i podlah.
Wenge
Dřevo Wenge roste na pobřeží Afriky. Ve světě je wenge nazýváno také jako palissandre du Congo, dikela, mibotu, bokonge, tshikalakala, awong,nson-so. Těží se v Kamerunu, Zairu a Gabonu. Barvou je wenge velice podobné africké dřevině panga-panga. Wenge je tmavě čokoládově hnědé, ale s věkem nemění odstín své barvy do žlutých odstínů, ale zůstává v průběhu stárnutí stále tmavě hnědý.